Od przyszłego roku zmienią się stawki VAT. We wtorek 3 sierpnia 2010 r. rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Według niego stawki VAT będą na poziomie: 5, 8 i 23 procent.
Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację o stanie finansów państwa. Szef rządu reprezentował pogląd, że zmiana VAT to nie tylko podwyżki, ale także obniżki w ramach wydatków dotyczących podstawowych produktów żywnościowych.
Stawka podstawowa (dotychczas 22 proc.) wzrośnie o 1 proc., podwyższona zostanie stawka na żywność nieprzetworzoną z 3 do 5 procent, obniży się stawka na żywność przetworzoną z 7 proc. do 5 proc. oraz podwyższeniu ulegnie z 7 do 8 proc. stawka np. na budownictwo, leki czy niektóre media (zimna woda, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci).
Miliardy do budżetu
Podniesienie VAT ma zapewnić wpływy do budżetu państwa na sumę ok. 5,5 mld zł. Premier Tusk stwierdził, że obecne propozycje rządu w zakresie finansów wystarczają, aby móc przeprowadzić Polskę przez kryzys. Ostateczna wersja planu finansowego państwa na lata 2010-2013 ma zostać przyjęta na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.
Na trzy lata
- Podwyżka VAT będzie tymczasowa - powiedział w środę (4 sierpnia) w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski i dodał - Ustawa, którą rząd przedstawi parlamentowi, będzie zakładała automatyczne wygaszenie zmian w tym podatku po trzech latach. Minister zapewniał, że zmiany stawek VAT spowodują obniżki cen części produktów.
Projekt ustawy ze zmianami prawdopodobnie trafi do Sejmu wraz z ustawami okołobudżetowymi we wrześniu. Aby nowe stawki mogły wejść w życie od przyszłego roku, prace nad przepisami muszą zostać zakończone do końca listopada.
Wicepremier odpierał zarzuty opozycji podkreślając, że podwyżka VAT o jeden punkt procentowy to rozwiązanie najmniej dotkliwe z punktu widzenia najuboższych. Jego zdaniem, inne sposoby ratowania budżetu byłyby dla mniej zarabiających znacznie bardziej odczuwalne.
- Wybraliśmy wariant "środka drogi" - mówił w piątek (30 lipca) na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
Wzrost gospodarczy
Wczoraj (3 sierpnia) rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy, który zakłada tempo wzrostu gospodarczego w ciągu dwóch lat sięgające blisko 5 procent przy niskiej inflacji, a dług publiczny ma oscylować blisko 55 procent PKB, ale nie przekraczać tego progu oszczędnościowego.
Jednym z celów przeznaczenia pieniędzy z podwyżki VAT jest m.in. utrzymanie wysokiej dynamiki wykorzystania funduszy unijnych. – Oprócz bezpieczeństwa przed zadłużeniem, oprócz socjalnych gwarancji dla ludzi, którzy czekają co miesiąc na pieniądze od państwa, chcemy także móc dalej w tak rekordowym tempie ściągać środki europejskie. Jednak do 2013 r. wymaga to bardzo dużego wkładu pieniędzy krajowych – wyjaśniał premier Donald Tusk.